نوارچسب برق

نوارچسب برق و همه‌چیز درباره آن در 5 دقیقه

نوارچسب برق یک ابزار ایمنی در سیم‌کشی است که برای پوشش و عایق‌بندی طیف وسیعی از کابل‌ها، سیم‌ها و سایر موادی که الکتریسیته را هدایت می‌کنند، استفاده می‌شود. این مقاله از وبسایت چسب تاو، همه‌چیز درباره چسب برق را مختصر و مفید توضیح می‌دهد.

اغلب از چسب برق به عنوان نوار عایق (یا عایق حرارتی) نیز یاد می‌شود و استفاده از آن نه تنها در محیط‌های کار بلکه در خانه‌ها نیز بسیار گسترده است. نوارچسب‌های برق با تنوع گسترده‌ای در عرض، ضخامت و رنگ، برای کاربردهای مختلف و نیل به اهداف ایمنی وجود دارند. تنوع رنگی موجود درمیان نوارهای الکتریکی برای کار‌هایی مانند کدگذاری و… سیم‌ها به وجود آمده‌است.

در این راهنما برخی از کاربردهای خاص نوار عایق الکتریکی، ویژگی‌های ایمنی کلیدی آن و تعدادی از رایج‌ترین انواع نوارچسب‌های الکتریکی موجود در بازار را بررسی خواهیم کرد.

نوارچسب برق از چه چیزی ساخته شده‌است؟

ویژگی های کلیدی یک نوارچسب برق قابل استفاده و قابل اعتماد این است که باید:

  • به عنوان یک عایق موثر در برابر الکتریسیته عمل کند.
  • از مدارها و کاربران محافظت کند و به راحتی جریان را رسانا نکند.
  • نسوز باشد و و نسبت به کاربردهایی که در آن استفاده می‌شود، تا حد معقولی در برابر حرارت مقاوم باشد.
  • انعطاف‌پذیر و کاربرپسند باشد و به‌راحتی در طیف وسیعی از سیم‌ها، مدارها و اتصالات (اغلب در فضاهای نسبتاً تنگ) بتوان از آن استفاده کرد.

آیا نوار الکتریکی جریان برق را هدایت می‌کند؟

 نوار الکتریکی هنگامی که به درستی استفاده می‌شود، باید به عنوان یک عایق عمل کند. یعنی باید از انتقال جریان برقی که از سیم‌ها عبور می‌کند به افراد یا اجزایی که ممکن است با آنها تماس داشته باشند جلوگیری کند. به این ترتیب یک نوارچسب برق مناسب نباید رسانا باشد و جریان الکتریکی را هدایت کند.

نحوه استفاده از نوارچسب برق

نوارچسب برق بیشتر در ساختمان‌سازی و زیرشاخه برق‌کاری برای سیم‌کشی، تعمیرات جزئی و اتصال سیم‌های برق استفاده می‌شود. این چسب‌ها نباید برای تعمیرات اساسی در سیم‌های بسیار آسیب دیده استفاده شوند. همچنین نباید به تنهایی برای ایجاد اتصالات دائمی در جعبه‌های اتصال، کلید‌های روشن/خاموش یا پریزهای دوشاخه به کار روند.

در محل‌های رایج استفاده از چسب برق که دما به طور بالقوه بالاست، نوار فقط باید همراه با مهره‌های سیمی و سایر ابزارهای اتصال دهنده استفاده شود تا کار ایمن‌تر و مطمئن‌تر به اتمام برسد. علاوه بر این، نوارپیچی با استفاده از نوارچسب نباید به عنوان یک تعمیر مستقل برای سیم‌های آسیب‌دیده یا ناپیوسته، مخصوصا در مجاورت اثاثیه و سایر مواد قابل اشتعال انجام شود.

آیا چسب برق قابل اشتعال است؟

اگرچه اکثر برندهای معتبر چسب برق دارای مقاومت حرارتی مناسبی هستند (معمولاً دمایی تا حدود 80 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کنند)، بسیاری از انواع نامناسب نیز در صورتی که به اندازه کافی گرم شوند، واقعاً قابل اشتعال هستند. با فاکتور گرفتن این مورد به طور کلی می‌توان گفت نوارچسب برق اگر به طور معقول و در محیطی که برای آن طراحی شده است مورد استفاده قرار بگیرد، معمولاً احتمال احتراق آن بسیار کم است. اما باز هم کاملاً به چگونگی استفاده و نوع آن بستگی دارد.

انواع خاصی از نوارچسب‌های برق خاصیت بسیار پیشرفته‌تری نسبت به سایرین در برابر حرارت دارند.

چه چیزی را می‌توان جایگزین چسب برق کرد؟

جایگزین‌های مختلفی برای نوار الکتریکی موجود است که محبوب‌ترین گزینه‌ها شامل اتصالات سیم (مهره سیم) و لوله‌های انقباض حرارتی (وارنیش) است. مهره‌های سیم معمولاً کلاهک‌های پلاستیکی عایق شده با رزوه داخلی هستند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به انتهای سیم‌های جدا شده بپیچند.

لوله‌های انقباض حرارتی یا همان وارنیش‌ها نیز معمولاً روی سیم‌های قطعات و مدارهای الکتریکی کوچک‌تر به کار می‌روند. اما در کاربردهای خانگی یا صنعتی که در آن گیج سیم بسیار بزرگ‌تر است، استفاده‌ای ندارند.

انواع دیگر نوارچسب (مانند چسب 5 سانتی) معمولاً به عنوان جایگزین چسب برق توصیه نمی‌شوند؛ زیرا برای کاربردهای دیگری طراحی شده‌اند و از ویژگی‌های مقاومت در برابر حرارت یا عایق کافی برای مصارف الکتریکی برخوردار نیستند. به طور خلاصه، چسب‌های دیگر به درد سیم‌کشی نمی‌خورند.

آیا می توان از نوار برق برای عایق کاری سیم استفاده کرد؟

بله صد در صد. یکی از اهداف اصلی از تولید و رایج‌ترین کاربردهای نوارچسب برق در سراسر جهان عایق‌کاری و محافظت از سیم‌ها و سایر اتصالات است. با این حال شایان ذکر است که در بسیاری از کاربردها “فقط” پیچاندن سیم‌ها به یکدیگر و آب‌بندی با نوار الکتریکی یک روش اتصال نامناسب تلقی می‌شود.

در صورت استفاده نادرست یا ناایمن و پس از تصمیم برای اصلاح ایرادات، مراقب خطراتی که به وجود آمده‌اند باشید و همیشه قبل از شروع هر نوع تعمیر یا اصلاحی روی آنها، تا حد ممکن برق را قطع کنید.

مقایسه نوار داکت (چسب برزنتی) و نوارچسب برق

وقتی قرار است با مدارهای الکتریکی سر و کار داشته باشید، تشخیص و درک تفاوت‌های کلیدی بین نوارچسب برق و نوار داکت بسیار مهم است:

  • نوار داکت یک نوار چسبنده هیبریدی حساس به فشار است که عموماً از یک لایه آستر پارچه‌ای و لایه نازکی از پلی اتیلن یا پلاستیک انعطاف پذیر شبیه به آن ساخته شده است.
  • هدف اصلی نوار داکت، ارائه یک لایه انعطاف پذیر با چسبندگی بالا است که به خوبی به طیف وسیعی از سطوح بچسبد و درجه‌ای از مقاومت را در برابر رطوبت ارائه دهد (اگرچه از نظر فنی نمی‌توان آن را “ضد آب” نامید).
  • شاید نوار داکت از نظر فنی کمی بیشتر از نوارچسب برق محافظت ارائه می‌دهد اما یک عایق الکتریکی نیست و برای محافظت در برابر جریان برق کاملاً نامناسب است.
  • نوار داکت اگر تا حد قابل توجهی گرم شود قابل اشتعال است.
  • نوار داکت بادوام نیست و در شرایط نامساعد تقریبا زود تحلیل می‌رود و به همین دلیل در مقایسه با عادی‌ترین چسب‌های برق نیز نامناسب است.
  • چسب برق معمولاً از مواد پی وی سی کشسانی ساخته می‌شود که عایق بهتری در برابر جریان دارد.

در حالی که همه نوارچسب‌ها نهایتا در محیط‌های چالش‌برانگیز تغییر می‌کنند یا تخریب می‌شوند، چسب برق مناسبی که توسط یک برند معتبر تولید شده، در طولانی‌مدت در برابر شرایط نامساعد جوی، تغییر دما، رطوبت و خوردگی شیمیایی عملکرد بسیار بهتری دارد.

آیا می‌توان از چسب برزنتی به عنوان چسب برق استفاده کرد؟

همانطور که در نکات بالا می‌بینیم، نوار چسب برزنتی یک محصول کاربردی چند منظوره است و مطلقاً جایگزین مناسبی برای نوارهای عایق ساخته شده برای برق نیست. نوارچسب برق به طور خاص برای رفع نیازهای روزمره برق‌کارها طراحی و تولید می‌شود و تنها انتخاب مناسب برای سیم‌کشی است.

انواع نوارچسب برق از نظر مواد

تعداد زیادی از انواع نوارهای چسب برق در بازار امروز به فروش می‌رسد؛ با طیف گسترده‌ای از مصارف مورد نظر، ویژگی‌های کلیدی، مواد، رنگ‌ها و اندازه‌های متنوع. مانند همه چسب‌های دیگر، اینکه بهترین چسب برق کدام است کاملاً نیاز و انتظارات شما بستگی دارد.

در این بخش، به برخی از انواع مختلف نوارهای الکتریکی و کاربردهای آنها خواهیم پرداخت.

چسب برق پی وی سی

نوارچسب برق پی وی سی (پلی وینیل کلراید) یکی از چندین نوع چسب برق موجود در بازار است و به طور گسترده در بسیاری از کاربردها استفاده می‌شود. با این حال چسب برق پی وی سی در اصل برای محیط‌هایی که دمای بسیار پایینی دارند طراحی شده‌است. وینیل و پی وی سی هر دو به عنوان نوارهای “متعادل” در نظر گرفته می‌شوند که برای طیف گسترده‌ای از مصارف مناسب هستند.

هر دو آنها دارای خواص مشابهی در دمای بالا هستند، اما PVC با کاهش دما بسیار بهتر از پس کارها بر می‌آید. نوار PVC همچنین در مقابله با سایر عوامل چالش برانگیز محیطی مانند شرایط نامساعد آب و هوایی، زنگ زدگی آهن، ساییدگی و… قوی‌تر است. به همین دلیل اغلب برای سیم کشی در فضای باز که بی‌ثباتی شرایط محیطی شاخصه اصلی آن است، مورد علاقه است.

نوارچسب برق PTFE

چسب برق PTFE (پلی تترا فلوئورو اتیلن) به دلیل مقاومت شیمیایی بسیار قوی خود ارزشمند است و ما آن‌را اغلب به عنوان “نوار تفلون” می‌شناسیم. این نوار حتی در حلال‌های تهاجمی و خشن در دمای کمتر از 300 درجه سانتیگراد بسیار نامحلول است و پایداری حرارتی خوبی را بدون شکننده شدن در دماهای بسیار پایین یا بسیار بالا ارائه می‌دهد و همچنین خواص دی الکتریک عالی دارد؛ به این معنی که در تماس با جریان برق عملاً هیچ الکتریسیته‌ای را هدایت نمی‌کند و کاملا نارساناست.

چسب برق پارچه‌ای

در میان انواع اصلی چسب‌های الکتریکی، نوار پارچه‌ای معمولاً کمتر با خواص دی الکتریک قوی مرتبط است؛ به این معنی که برای مشاغلی که عملیات اصلی آن عایق‌کاری است، بهترین انتخاب نخواهد بود. با این حال، چسب برق پارچه‌ای به دلیل خواص مکانیکی‌اش ارزشمند است. یک ترکیب بسیار قوی و انعطاف‌پذیر که برای تعمیرات عالی بوده و اغلب می‌توان آن را با چسب‌های دیگر ترکیب کرد تا به افزایش عملکرد متناسب با دما و مقاومت رسانایی کمک کند.

چسب برق لاستیکی

“نوارچسب برق لاستیکی” اصطلاحی کلی است و طیف نسبتاً گسترده‌ای از زیرشاخه‌های خود را پوشش می‌دهد. نوار لاستیکی ولکانیز شده اغلب به عنوان روکش کابل یا هنگام تعمیرات استفاده می‌شود که در محیط‌های بی‌ثبات (مانند سایت‌های ساختمانی یا کارخانه‌های تولید صنعتی) نیاز به پوشش بسیار بادوام وجود دارد.

چسب برق‌های لاستیکی به دلیل خواص بالای دی الکتریک خود انتخاب می‌شوند. محصولات تخصصی ممتاز مانند نوار لاستیکی اتیلن پروپیلن اغلب در کاربردهای با ولتاژ متوسط تا بالا یافت می‌شوند؛ در حالی که روکش‌های لاستیکی عمومی‌تر برای کاربردهای ولتاژ پایین، تعمیرات، لایه‌بندی و آب‌بندی‌های رطوبتی انتخاب محبوبی هستند.

نوار برق ماستیک

اصطلاح “ماستیک” به نوارچسبی اطلاق می‌شود که معمولاً تزئین شده. نوار ماستیک یک توده چسبنده با پشتی لاستیکی است که هم برای تعمیرات (مانند یک رول بتونه عمل می‌کند) و هم برای عایق کاری (پشتی لاستیکی به آن خواص دی الکتریک فوق العاده‌ای می‌دهد) عالی است.

زمانی که کار مستلزم درجه بالایی از مقاومت در برابر رطوبت باشد، معمولاً ماستیک اولین انتخاب است. همچنین چه در اثر آب و هوای نامساعد، چه در اثر رطوبت، بخار و ذرات معلق در هوا مقاومت خوبی دارد. درضمن فوق‌العاده کشسان و انعطاف‌پذیر است و برای لایه‌بندی و بسته‌بندی قطعات تیز یا اتصالاتی که خطر ساییدگی و سوراخ شدن درصورت استفاده ار انواع نوارهای شکننده‌تر را دارند، مناسب است.

چسب برق وینیل

چسب برق وینیل رایج‌ترین و جهانی‌ترین نوع است که امروزه در کارهای سیم کشی عمومی، عایق کاری و تعمیرات استفاده می‌شود. نوار وینیل تعادل مناسبی از قابلیت استفاده، استحکام، عایق و مقاومت در برابر اکثر شرایط محیطی استاندارد را ارائه می‌دهد.

نوارچسب وینیل معمولی اما خوش‌ساخت است و عموماً عملکرد محکمی در برابر سایش، رطوبت، مواد شیمیایی و دماهای متغیر می‌دهد. این نوع اغلب در کاربردهای برق خانگی و محل کار با ولتاژ پایین یافت می‌شود؛ جایی که یک انتخاب محبوب برای عایق کاری، تعمیرات، آب بندی، حفاظت و کدگذاری رنگ در انواع کارهای سیم کشی است.

چسب برق پلی‌آمید

نوارچسب برق پلی‌آمید عمدتاً در کارهایی ترجیح داده می‌شود که در آن نوار نازک و بادوام با پایداری در دمای بالا مورد نیاز است؛ این موضوع آن را به گزینه‌ای پیشرو برای بسیاری از مشاغل الکترونیکی پرتقاضا در صنایع خودروسازی، صنعتی و محاسباتی، برای سیم‌پیچی یا عایق‌بندی ترانسفورماتورها، خازن‌ها و PCBها تبدیل می‌کند.

منظور از عملکرد خوب دی الکتریک در چسب پلی‌آمید، این است که معمولاً به عنوان یک لایه محافظ برای اجزای الکتریکی ظریف در هنگام لحیم کاری و ساخت مدار استفاده می‌شود؛ زیرا به طور کلی در برابر شعله مقاوم است و می‌تواند نسبت به بسیاری از انواع دیگر نوارهای الکتریکی، در برابر افزایش دمای کوتاه مدت مقاومت بسیار بالاتری ارائه کند.

چسب برق پلی‌ استر

چسب برق پلی استر نازک و بادوام است و مقاومت خاصی در برابر پارگی لبه، سایش و سوراخ شدن دارد. این چسب معمولاً مقاوم در برابر مواد شیمیایی، مواد حلال، رطوبت و همچنین نسبتاً مقاوم در برابر شعله است و می‌تواند با انواع مختلف پوشش چسب از جمله لاستیک اکریلیک و ترموست عرضه شود.

نوار الکتریکی پلی استر دارای خواص دی الکتریک جامد است و یک گزینه محبوب در کاربردهای عایق لایه و پوشش سیم پیچ در دماهای بالا (تا 130 درجه سانتیگراد) است.

چسب برق پارچه‌ای شیشه‌ای

چسب برق پارچه‌ای شیشه‌ای معمولاً از یک فیلم پلی استر تقویت شده با رشته‌های الیاف شیشه ساخته می‌شود و زمانی کاربرد دارد که مقاومت حرارتی بسیار بالاتری مورد نیاز باشد. این ابزار برای ارائه مقاومت بالا هنگام قرار گرفتن طولانی مدت در برابر دمای 130 تا 200 درجه سانتیگراد طراحی شده است. همچنین از نظر مکانیکی مقاوم بوده و در برابر پارگی لبه و بریدگی دوام عالی دارد.

چسب برق پارچه‌ای شیشه‌ای معمولاً به عنوان یک لایه عایق پایدار در برابر حرارت استفاده می‌شود؛ همچنین یک عایق الکتریکی معقول با استحکام کششی بالا است. نوار چسب پارچه‌ای شیشه‌ای به طور گسترده در کاربردهایی مانند کنترل اجاق‌ها و سیستم‌های منبع تغذیه کوره، سیم کوئل موتور و سوئیچ‌ها، بسته بندی و… استفاده می‌شود.

چسب برق لاستیکی سیلیکونی

نوارچسب برق لاستیکی سیلیکونی دارای طیف وسیعی از دماهای عملیاتی است؛ این طیف معمولاً از 80- تا حدود 200 درجه سانتیگراد را در بر می‌گیرد. همچنین به دلیل خواص دی الکتریک بالا و مقاومتت شیمیایی بسیار ارزشمند است و این دو نکته آن را به یک انتخاب قابل اعتماد در کاربردهایی تبدیل می‌کنند که ممکن است برای طولانی مدت در معرض رطوبت، فرابنفش، ازن، آب و هوای خشن و… باشد.

علاوه بر این، نوارچسب لاستیکی سیلیکونی بسیار نرم و منعطف است و این انعطاف آن‌را برای پیچیدن در اطراف اشکال ناموزون و در فضاهای باریک بسیار کارامد می‌کند. با این حال، در برابر سایش و سوراخ شدن کاملا آسیب پذیر است و درجه بالایی از استحکام مکانیکی را ارائه نمی‌دهد.

نوارچسب برق

رنگ بندی نوارچسب برق

انواع مختلفی از نوارچسب‌های رنگی برق در بازار موجود است که اغلب به طور خاص برای سیم‌های رنگی و سایر اجزاء استفاده می‌شوند. هر رنگی معنی خاص خودش را دارد که به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

چسب برق مشکی

اصلی‌ترین و رایج‌ترین چسب برق است. اکثر برق‌کاران عموماً فقط از چسب برق مشکی برای عایق کاری سیم‌ها و اتصالات استفاده می‌کنند و رنگ های دیگر معمولاً به عنوان “نوارهای فازبندی” انتخاب می‌شوند. سیم‌هایی که باید فازبندی شوند، با استفاده از نوارچسب‌های رنگی مشخص خواهند شد.

چسب برق سفید

در در سطح بین‌المللی، نوار چسب سفید به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان نشانگر فازبندی استفاده نمی‌شود، اما در ایالات متحده معمولاً به معنای «ولتاژ پایین، خنثی» در نظر گرفته می‌شود. با این حال، برای زیبایی‌بخشی به سیم‌کشی‌های روکار از این رنگ استفاده می‌شود.

چسب برق ابی

نوارچسب برق آبی معمولاً در بریتانیا و ایالات متحده “ولتاژ پایین، فاز C” را نشان می‌دهد. استفاده بین المللی نشان دهنده “ولتاژ پایین، خنثی، 230 ولت” است.

نوار عایق برق سبز

نوار برق سبز به طور کلی به معنای “زمین” در بریتانیا و ایالات متحده است. در سطح بین‌المللی، نوارهایی که معنای “زمین” دارند راه راه سبز و زرد هستند.

چسب برق قهوه‌ای

نوارچسب برق قهوه‌ای به عنوان یک نشانگر فاز در بریتانیا استفاده گسترده ای ندارد اما در ایالات متحده “ولتاژ بالا، فاز A” را نشان می‌دهد، در حالی که در استفاده بین‌المللی معمولا به معنای “ولتاژ پایین، فاز A” است.

چسب برق زرد

در بریتانیا یک نوار الکتریکی زرد برای «ولتاژ پایین، فاز B» استفاده می‌شود. در ایالات متحده به معنی “ولتاژ بالا، فاز C” است و در استفاده بین المللی به معنای “غلاف، سیم کشی سایت 110 ولت” است.

چسب برق قرمز

نوارچسب برق قرمز برق معمولاً به معنی “ولتاژ پایین، فاز A” در بریتانیا است؛ در ایالات متحده معمولا “ولتاژ پایین، فاز B” را نشان می‌دهد و در سطح بین المللی برای شناسایی “غلاف، 415 ولت 3 فاز” استفاده می‌شود.

چسب برق خاکستری

چسب برق خاکستری در بریتانیا کاربردی ندارد اما در سطح بین المللی اغلب به معنای “ولتاژ پایین، فاز C” است. در ایالات متحده نیز مفهوم معمول نوار خاکستری «ولتاژ بالا، خنثی» است.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

5 / 5. تعداد رأی: 4

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
راه های ارتباطی با مدیر فروش: آقای ملایی
تلفن تماس شماره موبایل: 09127621429
واتساپ چسب تاو واتساپ: کلیک کنید
اینستاگرام چسب تاو اینستاگرام: jcom.ir
ایمیل چسب تاو پست الکترونیکی: info@irtape.ir
اشتراک گذاری